Горностайпільське
НВО «ЗОШ І – ІІІ ступенів – дитячий садок»
Поети-шістдесятники.
Ліна
Костенко. Життя й творчість, особливості індивідуального стилю.
Ідейно-художній
аналіз поезій
Урок в 11 класі
підготувала вчитель
української
мови та
літератури
Юрченко
В. Л.
2015
Тема. Поети-шістдесятники. Ліна
Костенко. Життя й творчість, особливості індивідуального стилю. Ідейно -
художній аналіз поезій
Мета: поглибити знання
учнів про життєвий і творчий шлях Ліни Костенко, проаналізувавши причини гонінь
і заборон на її творчість;
розкрити жанрове
й тематичне розмаїття її творчості;
познайомити з
особливостями індивідуального стилю;
повторити й
узагальнити вивчене про поетів-шістдесятників;
розвивати усне
мовлення, вміння працювати в групах, захищати власні міні-проекти, аналізувати
поетичні твори;
виховувати
національну гідність і свідомість, любов до поезії.
Тип уроку: комбінований;
урок-дослідження.
Обладнання: підручник,
портрет Л.Костенко, фотовиставка,
виставка творів письменниці.
Очікувані результати:
у результаті цього уроку учні зможуть:
-
розповідати
про життєвий і творчий шлях письменниці;
-
захищати
власні міні-проекти;
-
висловлювати
свої думки, працювати в групах;
-
оволодіти
навичками виразного читання;
-
удосконалити
вміння аналізувати ліричні твори.
Під час уроку розвиваються, удосконалюються
мотиваційна, комунікативна, інформаційно-технологічна, соціокультурна та
діяльнісна компетентність учнів.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний
момент
II.
Повідомлення
теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів
Слово вчителя.
«Хрущовська відлига» створила умови
для певного прогресу української культури. Народу були повернуті десятки
забутих імен, твори багатьох репресованих письменників, художників, учених.
Як наслідок політики дестаналізації,
виникає яскравий феномен українського «шістдесятництва».
«Шістдесятники» прагнули започаткувати
новітнє національне відродження, реальним виявом якого було зародження
дисидентського руху.
Дисиденти стали живим втіленням
незнищенності українського національно-визвольного руху, прагнення України до
кращого життя, створення власної справді суверенної держави.
Докладніше про митців-шістдесятників
розкажуть зараз представники творчих груп.
III.
Актуалізація
опорних знань і вмінь учнів
1.
Інтерактивний
метод групового навчання "Карусель"
Три групи учнів отримують окремі
запитання, дають на нього відповідь протягом 5 хвилин, потім обмінюються
запитаннями і доповнюють відповіді. В кінці група презентує свою відповідь,
погоджуючись чи не погоджуючись з доповненнями. Інші виставляють оцінку,
мотивуючи її.
І група. "Шістдесятники":
представники, теми, особливості
ІІ група. Причини і хвилі
арештів, варіанти виходу зі складних ситуацій для "шістдесятників"
ІІІ група. Основні
світоглядні засади "шістдесятників"
2.
Перевірка
правильності відповідей
3.
Слово
вчителя. Отже, письменники-шістдесятники – це люди нового
мислення, нової думки, нових ідеалів, які близькі українському народу. Проте
політики по-іншому розцінили їх творчість. І вони дорогою ціною заплатили за
свої ідеали.
IV.
Сприйняття
і засвоєння нового матеріалу
Я вибрала Долю собі сама.
І що зі мною не станеться –
У мене жодних претензій нема
До Долі – моєї обраниці.
Ліна
Костенко
1.
Слово
вчителя. Історія залишила нам не так багато жіночих імен у
поезії: грецька поетеса Сапфо, Анна Ахматова, Леся Українка. У цей ряд із
повним правом можемо поставити і Ліну Костенко.
Її поетичний світ – різноманітний і
багатоликий. Усе хвилює душу поетеси – історичне минуле українського народу,
його сьогодення, людина з її почуттями, роздумами, духовними цінностями, кохання,
проблеми екології.
Ліна Костенко – одна із перших у плеяді
молодих українських поетів, що з’явилися на літературному обрії на рубежі 50-60
років.
У центрі художніх роздумів Ліни Костенко
завжди перебуває Людина – як найвища цінність буття.
Вірші Л. Костенко – це дивосвіт любові, що
дарує нам ніжність і вірність людської душі. Ця поезія, яка завжди нагадує, що
світом рухає тільки любов: любов до батьків, дітей, країни, природи, минулого
рідного краю, любов до всюдисущого.
Її особисте життя варте уваги і поваги
не одного покоління українців. Про непросту долю поетеси повідають нам на уроці
учні.
2.
Захист
учнями міні-проектів
2.1.
Життєвий шлях Ліни Костенко.
2.2.
Літературна творчість письменниці.
2.3.
Сучасний етап в житті і творчості Л. Костенко
Слово вчителя. Можемо
сказати, що біографія поетеси важка і трагічна, але разом і цікава. Доля Л.
Костенко переплетена червоним і чорним мереживом.
3. Аналіз ліричних творів
-
Прочитання
текстів поезій.
-
Ідейно-художній аналіз віршів.
-
Перевірка результатів колективної роботи
учнів.
Аналіз
вірша «Страшні слова, коли вони мовчать…» (Метод «Мікрофон»
Робота в групах
Аналіз вірша «Українське
альфреско»
Словникова робота: альфреско-це фреска,
виконана водяними фарбами по сирій
штукатурці, часто з ідилічним сюжетом.
Аналіз вірша «Доля»
Аналіз вірша «Життя іде і все без коректур»
Слово вчителя. На
основі проаналізованих поезій давайте визначимо особливості індивідуального
стилю Л. Костенко.
4.
Складання
сенкану зі словами поезія і стиль
Оцінювання результатів роботи
груп
V.
Підбиття
підсумків заняття
Слово вчителя.
Українські митці-шістдесятники своїми
творами і активною громадською діяльністю намагалися відроджувати національну свідомість, боролися за
збереження української мови та культури.
Попри усі труднощі, поет є людиною обраною,
він не має права скаржитися, бо усі труднощі на його шляху – це, насамперед,
випробовування, через які варто пройти, щоб зміцнити свій дух та своє слово.
Сама поетеса говорить про свій життєвий шлях як жінки-поета як про повністю
свідомий вибір.
Поетеса завжди писала, як думала, — так і жила. Слово — вчинок. Життя — як
слово. Життя Ліни Костенко — це урок безкомпромісності, совісності й
принциповості. Усім цим і дорога для нас наша талановита сучасниця, справді
народна українська поетеса Ліна Василівна Костенко.
Отже, у своїх поезіях, здавалося б, суто
жіночих, Ліна Костенко відстоює ту боpотьбу за людське в людині, яку веде кожен
з нас. Ці мотиви проходять наскpізно чеpез всі віpші поетеси, саме їм
пpисвячена творчість Ліни Костенко. Вірші Ліни Костенко – це визначні шедеври
української літератури. Це поетичний скарб, який захоплює та примушує
зупинитися, замислитися, знаходить відгук у серці й назавжди залишається в душі.
VI.
Домашнє
завдання:
1.
Підготувати
за вибором:
−
написати
лист письменниці;
−
підготувати
міні-проект "Гармонія крізь тугу дисонансів".
VII. Рефлекція
Немає коментарів:
Дописати коментар